NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

1. Dziś Niedziela Palmowa. Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy dla dokonania swego Paschalnego Misterium. W związku z obecną sytuacją w naszej Ojczyźnie obchody Wielkiego Tygodnia będą wyglądały inaczej niż w latach ubiegłych.

2. Z soboty na Niedzielę nastąpiła w naszej Ojczyźnie zmiana czasu z zimowego na letni.

3. W związku z decyzją władz państwowych z dnia 25 marca br. ograniczających liczbę wiernych w kościołach (1 osoba na 20/m2 – oraz dystans 1,5/m, noszenie maseczek i dezynfekcja), zwracamy się o bezwzględne przestrzeganie tych zasad sanitarnych. W naszym kościele jednorazowo mieści się około 34 osoby.

4. Nadal obowiązuje dyspensa Ks. Kardynała Kazimierza Nycza dot. udziału wiernych we Mszy św. w niedziele, uroczystości i święta nakazane. Dyspensa dotyczy wiernych nie mogących realnie uczestniczyć w liturgii w kościołach.

5. Zachęcam do indywidualnego umawiania się na spowiedź św. Przypominam, że osoby które z różnych przyczyn nie opuszczają domu wzbudziwszy żal doskonały, mogą korzystać z Komunii św. duchowej, mają jednak obowiązek w czasie późniejszym wyspowiadać się i skorzystać z sakramentu pojednania w sposób zwyczajny. 

6. W czasie Triduum Paschalnego kancelaria parafialna będzie nieczynna.

7. Liturgie Triduum Paschalnego będą odprawiane przy drzwiach zamkniętych. Kościół zostanie zamknięty po osiągnięciu dopuszczalnego limitu osób, najpóźniej 5 min przed rozpoczęciem liturgii. 

8. Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek zaczyna się o godz. 18.00. Nie będzie w tym roku Adoracji przy Ciemnicy. 

9. W Wielki Piątek liturgia Męki Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18.00. Tego dnia zapraszam do Adoracji przy Grobie Pańskim do godz. 20.30. W Wielki Piątek (a jeśli to możliwe w Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej) wszędzie zachowuje się post paschalny, tj powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych wraz z postem ilościowym. Ofiary złożone podczas wielkopiątkowej Adoracji Krzyża będą przeznaczone na Grób Pański w Jerozolimie. 

10. Jeśli sytuacja w naszym kraju nie ulegnie zmianie przewidujemy poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny przed kościołem w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 14.00 – co godzinę. Bardzo proszę o ścisłe trzymanie się rygorów sanitarnych. Wielkosobotnia Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00. 

11. Chętnych do zaopatrzenia się w wodę święconą, zapraszam z własną wodą i solą do poświęcenia w zakrystii. 

12. Pierwsza Msza św. Niedzieli Zmartwychwstania zostanie odprawiona o godz. 8.30 a następne liturgie według porządku niedzielnego.

13. Dziękujemy za ofiary składane na rzecz funkcjonowania kościoła w czasie pandemii.