Skip to main content
ogłoszenia

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

By 10 kwietnia, 2022No Comments

1. Dziś Niedziela Palmowa. Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy dla dokonania swego Paschalnego Misterium. Na początku każdej Mszy św. będzie miał miejsce obrzęd pobłogosławienia i poświęcenia palm.

2. Przy wejściu do kancelarii parafialnej można zaopatrzyć się w palmy oraz świece wielkanocne Caritas. Świece można nabyć w cenie 16 i 17 zł. a palmy 10 zł.

3. Przeżywamy dziś 12 rocznicę katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Natomiast za trzy dni przypada 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej. Pamiętajmy w modlitwie o ofiarach Katynia i katastrofy smoleńskiej.

4. Wierni, którzy chcieliby jeszcze skorzystać z sakramentu pokuty, mogą to uczynić w najbliższy wtorek od godz. 17.30. Tego dnia kancelaria parafialna będzie nieczynna.

5. Dziękuję za ofiary składane na kwiaty do Bożego Grobu, oraz na pomoc dla potrzebujących.

6. Święte Triduum Paschalne. Ponieważ dzieło odkupienia ludzi i doskonałego uwielbienia Boga Chrystus dokonał przez paschalne misterium swej Męki, przez które umierając zniweczył naszą śmierć i zmartwychwstając przywrócił nam życie. Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego. Takie znaczenie jak niedziela ma w roku liturgicznym Uroczystość Wielkanocy. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od Wieczornej Mszy Wieczerzy Paschalnej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Zmartwychwstania Pańskiego.

  • a. Wielki Czwartek. Wraz z całym Kościołem obchodzimy pamiątkę dnia, w którym nasz Pan Jezus Chrystus zasiadł ze swoimi uczniami do stołu, aby podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowić Kapłaństwo i Najświętszą Ofiarę Eucharystyczną. Liturgia w Wielki Czwartek rozpoczyna się o godz. 18.00. Po modlitwie po Komunii św. w uroczystej procesji przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ołtarza przechowania tzw. Ciemnicy. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy potrwa do godz. 20.00.
  • b. Wielki Piątek Męki Pańskiej. Od najdawniejszych czasów Kościół powstrzymuje się w tym dniu od sprawowania Mszy św. W Wielki Piątek nasz Pan Jezus Chrystus wziął na swe ramiona krzyż i poniósł na nim śmierć dla naszego zbawienia. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się w naszym Kościele o godz. 18.00. Za udział w Adoracji i ucałowaniu Krzyża można zyskać odpust zupełny. W Wielki Piątek, a jeśli to możliwe także i w Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej wszędzie zachowuje się post paschalny – powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych i post ilościowy. Ofiary złożone podczas Adoracji Krzyża będą przeznaczone na Grób Pański w Jerozolimie. Na zakończenie obrzędów liturgii Wielkiego Piątku, zostanie zaśpiewana jedna część Gorzkich żali. Adoracja Pana Jezusa w Grobie potrwa od zakończenia Liturgii do godz. 20.00.
  • c. Wielka Sobota. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00. Bardzo proszę o przyniesienie ze sobą świec, które będą potrzebne przy odnowieniu przyrzeczeń chrztu świętego. Za udział w tym odnowieniu podczas Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny. Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie miało miejsce od godz. 9.00, co pół godziny do godz. 14.00. W czasie poświęcenia pokarmów można się będzie zaopatrzyć w świece wielkanocne Caritas i wodę święconą.

7. W czasie Triduum Paschalnego kancelaria będzie nieczynna.

8. W Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00 rozpocznie się procesja rezurekcyjna, która jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Po procesji, w intencji parafian i sympatyków naszego Kościoła, zostanie odprawiona Msza św. rezurekcyjna. Bardzo proszę o zaangażowanie się w przygotowanie uroczystości: panów z asysty kościelnej, lektorów, ministrantów, szafarzy, dziewczynek do sypania kwiatów, strażaków, pań z Kół Żywego Różańca, III Zakonu św. Franciszka, grupy modlitewne, oraz wszystkich parafian.

9. W Niedzielę Wielkanocną nie będzie Mszy św. o godz. 8.30, natomiast w Poniedziałek Mszy św. o 12.45.

10. Jak co roku, w Poniedziałek Wielkanocny, naszą modlitwą ogarniemy Katolicki Uniwersytet Lubelski św. Jana Pawła II. Na rzecz KUL-u będą również przeznaczone ofiary złożone do puszek.

11. Drogim Parafianom i Sympatykom naszego kościoła, księża posługujący w naszej parafii życzą błogosławionego przeżywania Triduum Paschalnego, oraz radości i pokoju płynących z Tajemnicy Wielkanocnego Poranka. Zmartwychwstały Chrystus niech przynosi pokój i nadzieję nowego życia w Jego łasce i miłości.