Skip to main content
ogłoszenia

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

By 27 lutego, 2022No Comments

1. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa (2 III), która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Msze św. w naszym kościele zostaną oprawione o godz. 8.00, 10.00 i 18.00. Podczas każdej Eucharystii będzie miał miejsce obrzęd błogosławieństwa i posypania głów popiołem. Przypominam, że tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzymanie się od po-karmów mięsnych. Zgodnie z prośbą papieża Franciszka tegoroczna Środa Popielcowa ma być dniem modlitwy i postu w intencji pokoju.

2. W Środę Popielcową i Wielki Piątek obowiązuje wszystkich katolików post ścisły, tzn. wstrzemięźliwość polegająca na powstrzymywaniu się od pokarmów mięsnych i post, czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek wszystkich, między 18 a 60 rokiem życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości a dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu.

3. W dniach 27 II – 5 III będziemy przeżywali 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy wolną i trzeźwą Polskę. Proszę o podjęcie w tym tygodniu różnych form modlitwy w intencji trzeźwości.

4. Od Środy Popielcowej do 1. Niedzieli Wielkiego Postu będą trwały Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty.

5. Serdecznie zachęcam do udziału w nabożeństwach Wielkiego Po-stu, które planujemy według następującego porządku:
• w każdy piątek Droga Krzyżowa o godz. 17.30 (zapraszam dzieci i ich rodziców).
• po Mszy św. o godz. 18.00 Droga Krzyżowa dla dorosłych i młodzieży.
• w każdą niedzielę o godz. 11.00 nabożeństwo Gorzkich Żali. Za udział w tym nabożeństwie we wszystkich kościołach w Polsce można uzyskać raz w tygodniu odpust zupełny pod zwykłymi wa-runkami. Za odprawienie Drogi Krzyżowej można również uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Spowiedź w piątek od godz. 17.30. W sobotę adoracja Najświętsze-go Sakramentu po Mszy wieczornej do godz. 20.00.

7. W Środę Popielcową (2 III), w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie o godz. 20.00 kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji pokoju na Ukrainie. W ten sposób także rozpocznie się tradycyjna Modli-twa w Wielkopostnych Kościołach Stacyjnych w Warszawie, która po-trwa do Niedzieli Palmowej (10 IV).

8. W czwartek (3 III) przypada 15. rocznica nominacji Pasterza naszej archidiecezji – ks. Kard. Kazimierza Nycza na stolicę metropolitalną w Warszawie. Natomiast w piątek (4 III) dzień imienin naszego Arcypasterza. Pamiętajmy o nim w modlitwie w tych dniach.

9. Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii zostały zaplanowane na IV niedzielę Wielkiego Postu. Rekolekcje poprowadzi o. Grzegorz Szymanik OFM Conv., gwardian z klasztoru Niepokalanów Lasek.

10. W odpowiedzi na Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Archidiecezja Warszawska włącza się w ogólnopolską zbiórkę do puszek, organizowaną przez Cari-tas Polska na rzecz poszkodowanych w czasie inwazji zbrojnej na Ukrainę. Zbiórka odbędzie się dzisiaj po każdej Mszy św. pod kościołem oraz w Środę Popielcową.

11. W tym roku powracamy do praktyki rozprowadzania palm i świec wielkanocnych.

12. Do puszki stojącej pod chórem można składać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, a do puszki przy wejściu do kościoła – jałmużnę z przeznaczeniem dla potrzebujących.

13. Z radością informujemy, że nasz parafianin Michał Tarasiewicz alumn Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie otrzyma w przyszłą niedzielę (6 III) podczas Mszy św. o godz. 10.30 w kościele seminaryjnym, strój duchowny – sutannę. Polecamy go modlitwie parafian.

14. W Środę Popielcowa o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie. Zapraszamy wszystkich którym leży na sercu sprawa pokoju za naszą wschodnią granicą. Zapraszamy serdecznie również braci i siostry z Ukrainy, którzy pracują i mieszkają na terenie naszej parafii i w okolicach.